Home Reunion Info Past Reunions SACO Stories Items of Interest Contact Us SACO History SACO Men In Memory SACO Pictures SACO Videos

Home

SACO Men

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Name Highest Rank in SACO Years in SACO Locations (In Chronilogical Order)
A      
       
Lacey E Abbey Aerographer's Mate 1st Class 3/45-11/45 Calcutta, Kienyang, Haiman, Shanghai
John M Abbott Gunner's Mate 3rd Class 2/45-8/45 Calcutta, Chungking
Lloyd L Acker Radioman 1st Class 3/44-5/45 Calcutta, Chungking
John E Adams Lieutenant Junior Grade 6/45-11/45 Chungking, Shanghai
Kermit H Adams Ensign 2/45-11/45 Calcutta, Camp 3, Liutung, Shanghai
W T Adams Coxswain 8/45 Kunming
Charles S Adams, Jr Lieutenant 8/45 Calcutta
Vinn L Adams, Jr Ensign 8/45-11/45 Calcutta, Kunming, Calcutta
Irving M Addis Lieutenant 8/44-10/45 Calcutta, Kunming, Chungking, Kunming, Shanghai
Homer J Adkins Seaman 1st Class 9/44-11/44 Kanchow, Kunming, Calcutta
L B Alcala Photographer's Mate 1st Class 3/45-8/45 Chungking
Kearnan F Aldrich Radioman 1st Class 9/44-9/45 Calcutta, Camp 1, Shanghai
L L Alexander Radioman 1st Class 9/44-9/45 Jorhat, Calcutta, Kunming, Chungking
N J Alexander Gunner's Mate 1st Class 9/44-9/45 Camp 7, Camp 6, Changchow
R J Allaire Boatswain's Mate 2nd Class 2/45-11/45 Calcutta, Kunming, Foochow
A L Allen Chief Specialist, Animal Handler 12/44-8/45 Chungking
G M Allen Chief Pharmacist's Mate 3/45-10/45 Calcutta, Chungking, Camp 3, Liutung, Chungking
Graham Allen Lieutenant Commander 10/44-12/44 Calcutta
Keith E Allen Coxswain 6/45-11/45 Calcutta, Chungking, Shanghai
O E Allen Coxswain 2/45-8/45 Calcutta
Spencer Turner Allen Ensign 8/45 Calcutta
Blair W F Allen, Jr Ensign 3/45-8/45 Calcutta, Kunming
Robert Samuel Allison Chief Storekeeper 2/44-11/45 Calcutta, Jorhat, Calcutta, Chungking, Shanghai
Frederick A Allner, Jr Ensign 8/45-10/45 Calcutta, Chungking
Carl E Altevogt Radioman 1st Class 6/43-10/44 Chungking, Kweilin, Liuchow
Walter J Altpeter Chief Radio Technician 9/44-8/45 Chungking
Alphonse Alvarado, Jr Motor Machinist's Mate 3rd Class 9/44-12/44 Kunming, Chungking
Dayton Lee Alverson Radioman 1st Class 8/44-11/45 Calcutta, Kunming, Camp 6, Changchow, Hwaan, Shanghai
James F Amberg Lieutenant 8/45-10/45 Calcutta
George F Ambrose Gunner's Mate 2nd Class 3/45-6/45 Calcutta
Grant L Ambrose Lieutenant Commander 8/45-10/45 Kunming, Chihkiang
George M Amos, Jr Lieutenant 12/44-11/45 Calcutta, Chungking, Calcutta, Chungking, Hospital 2, Foochow
Darvin E Anderegg Radioman 1st Class 1/45-11/45 Kunming, Chungking, FRUCHI, Shenpa, Shanghai
John R Andersen Ensign 8/45-11/45 Chungking, Shanghai
C L Anderson Gunner's Mate 3rd Class 2/45-8/45 Calcutta, Kunming
George L Anderson Pharmacist's Mate 1st Class 2/44-5/45 Chungking
J B Anderson Chief Carpenter's Mate 2/45-8/45 Calcutta
Roy L Anderson First Lieutenant 2/44-4/45 Chungking, Camp 3
Vernan E Anderson Motor Machinist's Mate 3nd Class 8/45-11/45 Kunming, Shanghai
W E Anderson Motor Machinist's Mate 1st Class 9/44-11/45 Camp 8, Shanghai
Grant G Andreasen Lieutenant 1/45-11/45 Chungking, Kienyang, Changchou, Shanghai
M H Andrews Storekeeper 1st Class 2/44-10/45 Chungking, Camp 3, Kienyang, Camp 7, Chienou, Shanghai
William G Andrews Storekeeper 1st Class 2/44-11/45 Chungking, Camp 3, Sian, Chengtu, Chungking, Shanghai
Raymond James Andrews, Jr Radio Technician 1st Class 11/43-8/45 Calcutta, Jorhat, Chungking, Kunming, Camp 6, Changting, Calcutta
Frank J Andrysek Carpenter 5/45-8/45 Calcutta, Chungking
W L Anslyn Motor Machinist's Mate 3rd Class 2/45-8/45 Calcutta
Carleton D Anthony Storekeeper 3rd Class 6/45-11/45 Kunming, Shanghai
A W Applebee Motor Machinist's Mate 2nd Class 6/45-9/45 Calcutta
Riley E Applebee Motor Machinist's Mate 2nd Class 6/45-9/45 Calcutta
V B Appleby Aerographer's Mate 2nd Class 6/45-11/45 Chungking
C Lawrence Arceneaux, Jr Fireman 2nd Class 8/45-11/45 Kunming, Shanghai
Enrique Arias Gunner's Mate 2nd Class 9/44-11/45 Camp 1, Shanghai
Dale Max Arnold Yeoman 1st Class 1/44-6/45 Camp 1, Kunming, Chungking, Camp 1
Ernest "Bud" Arnold Lieutenant 5/45-11/45 Chungking, Kunming
Lee Edward Arnold Radioman 2nd Class 1/45-11/45 Calcutta, Kunming, FRUCHI, Calcutta, Shanghai
Murr E Arnold Captain 8/44-9/44 Kunming, Kweilin, Kweiyang
Robert Stanley Arnold Seaman 1st Class 3/45-8/45 Calcutta, Kunming
A D Arrington Radioman 1st Class 9/44-11/45 Jorhat, Calcutta, Kunming, Kienyang, Camp 1, Field Hospital, Shanghai
W P Arrington Chief Motor Machinist's Mate 9/44-10/45 Kunming, 14th Air Force, Kweiyang, Calcutta
Charles D Arthur Ensign 8/45 Calcutta
Otis Carden Ashley Ship's Cook 3rd Class 2/45-6/45 Calcutta, Jorhat
Thomas E Ashley Lieutenant 3/45-11/45 Calcutta, Chungking, Foochow
G H Ashworth Aerographer's Mate 2nd Class 4/45-6/45 Calcutta, Chungking
Harold M Aspensen Ensign, SC 4/45-11/45 Calcutta, Kunming
William Thomas Athey, Sr Yeoman 1st Class 3/45-9/45 Kunming, 14th Air Force, Chungking, Kunming, Chungking
Joseph A Atkins Lieutenant 8/45 Calcutta
W C Atwater Radio Technician 2nd Class 4/45-11/45 Kunming, Paoki, Kuangyuan, Liutung, Sian
Anthony J Audi Gunner's Mate 3rd Class 2/45-8/45 Calcutta, Kunming
Georgre Edward Auman, Jr Ensign 8/45-11/45 Calcutta, Kunming, Shanghai
Donald G Austin Lieutenant 5/45-10/45 Calcutta, Chungking
W R Austin Boatswain's Mate 2nd Class 2/45-8/45 Calcutta, Kunming
J C Avery Gunner's Mate 3rd Class 3/45-8/45 Calcutta, Kunming
H W Axley Chief Printer's Mate 2/45-11/45 Calcutta, Kunming, Shanghai
T William Ayers Specialist Not Elsewhere Classified 1st Class 6/43-11/45 Calcutta, Chungking, Washington DC, Calcutta, Hangchow, Shanghai
J Walter Aylsworth Radioman 1st Class 2/44-6/45 Chungking, Kunming, FRUCHI
Back to Top      
       
B      
       
D M Badgero Seaman 1st Class 9/44-11/45 Camp 8, Kunming, 14th Air Force, Chungking, Kunming
Kenneth W Baird Major 2/44-7/44 Calcutta, Kanjakola
David A Baker Motor Machinist's Mate 2nd Class 9/44-11/45 Kanchow, Camp 8, Shanghai
J C Baker Boatswain's Mate 2nd Class 9/44-11/45 Camp 7, Kunming, Changting, Changchow, Meishen, Canton, Shanghai
N C Baker Radio Technician 2nd Class 4/45-11/45 Calcutta, Chungking, Kunming, Foochow, Shanghai
Thomas H Baker Ensign 4/45-11/45 Kunming, Camp 5, Canton
William E Baker Aerographer's Mate 1st Class 6/45-10/45 Lanchow
Willie M Baker Ensign 3/45-11/45 Calcutta, Kunming, Chungking
Alfred William Baker, Jr Photographer's Mate 1st Class 3/45-11/45 Calcutta, Chungking, Shanghai
Bernice L Balance Seaman 1st Class 9/44-1/45 Camp 1, Kunming
Vincent A Balkus Lieutenant Junior Grade 9/44-11/45 Yangtze Unit, Hankow, Hong Kong
Robert W Ball Radioman 2nd Class 9/45-11/45 Chienou
James F Ballard Lieutenant Junior Grade 2/45-1/45 Calcutta, Camp 2
Marion L Ballard Radioman 1st Class 9/44-9/45 Calcutta, Camp 7, Tung Feng, Kienyang, Shanghai
Albert A Balliet Gunner's Mate 2nd Class 3/45-9/45 Calcutta, Camp 2, Kunming, Chenyuan, Changsha
H E Ballou Radioman 1st Class 11/44-6/45 Kunming, 14th Air Force, FRUCHI
Frank H Balsley Lieutenant 7/44-8/45 Kunming, Liuchow, East China, Kunming, Chungking, Shanghai
J M Balzar Gunner's Mate 2nd Class 2/45-8/45 Calcutta
George William Banes Chief Aerographer's Mate 4/45-11/45 Kunming, Chungking, Chihkiang
William Banisky Motor Machinist's Mate 2nd Class 8/45-11/45 Kunming, Hankow, Shanghai
William C Banks, Jr Seaman 2nd Class 8/45 Calcutta
Richard K Bannier Motor Machinist's Mate 1st Class 4/44-8/45 Calcutta
John Banyas Gunner's Mate 2nd Class 3/45-8/45 Calcutta, Jorhat
William E Barbee Seaman 1st Class 8/45 Kunming
Earl Eugene Barclay Electrician's Mate 1st Class 8/45-11/45 Kunming, Shanghai
R L Barker Pharmacist's Mate 2nd Class 4/45-10/45 Kunming, Shanghai
Henry E Barksdale Lieutenant 11/44-9/45 Chungking, Kunming
Charles Preston Barnes Chief Pharmacist's Mate 3/45-11/45 Calcutta, Shanghai
B G Barnett Storekeeper 3rd Class 9/44-11/45 Kunming, Kweiyang, Camp 10, Kunming, Shanghai
Malcolm E Barnett Radioman 1st Class 10/43-11/45 Chungking, Washington DC, Chungking, Shanghai
Stephan T Barnett, Jr Lieutenant 3/45-9/45 Changting, Kienyang, Hospital 1
R L Barnhart Aerographer's Mate 3rd Class 8/45-11/45 Kunming, Chihkiang
H W Barr Motor Machinist's Mate 3rd Class 2/45-8/45 Calcutta, Chungking, Camp 3, Liutung
W Keith Barratt Gunner's Mate 1st Class 9/44-10/45 Camp 8, Shanghai, Nanking
George A Barrett Chief Pharmacist's Mate 3/45-11/45 Changting, Kienyang, Shanghai
W J Barrie Chief Yeoman 12/44-9/45 Karachi, Calcutta, Chungking, Kunming, Shanghai
William E Barringer Lieutenant Junior Grade Supply Corp 1/44-6/45 Kunming, Camp 4
James M Barron Lieutenant Junior Grade 3/45-11/45 Calcutta, Kunming, Chungking, Kunming, Shanghai
James B Barrow Storekeeper 1st Class 2/45-11/45 Kunming, Chungking, Kunming
Robert H Barrow First Lieutenant 8/44-11/45 Nanning, Kweilin, Camp 2, Chenyuan, Changsha, Hankow, Shanghai
Charles E Barrus Yeoman 1st Class 2/45-11/45 Calcutta, Rangoon, Calcutta
R H Barry Gunner's Mate 3rd Class 2/45-8/45 Calcutta
Lawrence William Bartee Radioman 1st Class 10/44-11/45 Kunming, 14th Air Force, FRUCHI, Chungking, Shanghai
Roger F Bartlett Radioman 1st Class 9/44-10/45 Calcutta, Kunming, Chungking, Kunming, Shanghai
James H Bash Storekeeper 2nd Class 12/44-11/45 Kunming, 14th Air Force, Chungking, Kunming, Calcutta
George L Basham Lieutenant Commander 4/45-10/45 Calcutta, Shanghai
S R Bassett Storekeeper 1st Class 6/43-11/45 Calcutta, Karachi, Calcutta, Washington DC, Calcutta
Harry J Baudu Lieutenant Junior Grade 12/44-1/45 Calcutta, Chungking, Calcutta 
Max P Bauersfeld, Jr Lieutenant 5/45-8/45 Calcutta, Chungking
Bernard Nicholas Baumann Pharmacist's Mate 2nd Class 1/44 Calcutta
Louis A Baxter Lieutenant Junior Grade 2/45-10/45 Calcutta, Kunming, Shanghai
G P Beach Gunner's Mate 3rd Class 9/44-8/45 Camp 7, Calcutta
C P Beall Aerographer's Mate 3rd Class 6/45-9/45 Calcutta, Chungking
Pierce W Beaugay Lieutenant Junior Grade Electrician 1/44-11/45 Chungking, Washington DC, Chungking, Shanghai
Herbert W Beck Lieutenant 12/44-11/45 Chungking
Raymond Becoskie Motor Machinist's Mate 3rd Class 2/45-9/45 Calcutta, Kunming
J K Bedsworth Yeoman 1st Class 3/45-11/45 Calcutta, Kunming, Shanghai
Lloyd E Beeler Aviation Chief Radioman 1/44-5/45 Chungking
Wayland Williams Beene Radioman 1st Class 1/44-6/45 Chungking, Kunming, FRUCHI
Thomas J Beetel Radioman 3rd Class 8/45-11/45 Kunming, Hankow
Isaac Cornelius Behage Lieutenant Junior Grade 1/45-10/45 Calcutta, Kunming, 14th Air Force, Chungking, Shanghai
F E Beike Boatswain's Mate 2nd Class 2/45-8/45 Calcutta, Jorhat, Calcutta
Frederick A Belcher Ensign 10/43-5/44 Calcutta
W H Belcore Storekeeper 3rd Class 3/45-11/45 Calcutta, Chungking
H R Bell Motor Machinist's Mate 2nd Class 11/44-10/45 Calcutta, Jorhat, Chungking, Kienyang, Chungking
James W Bell Aerographer's Mate 1st Class 6/45-10/45 Calcutta, Chungking
Joseph M Bell Boatswain's Mate 2nd Class 2/45-9/45 Calcutta, Chungking, Changting, Changchow, Hangchow, Shanghai
Robert James Bell Gunner's Mate 2nd Class 9/44-11/45 Camp 7, Foochow, Chienou, Shanghai
William Leslie Bell, Jr Gunner's Mate 1st Class 9/44-9/45 Camp 8, Shanghai
C O Bellew Chief Radioman 3/45-10/45 Calcutta, Kienyang, foochow, Chienou, Nanning
Donald J Bellew Photographer's Mate 1st Class 5/45-8/45 Kunming, Changting
Francis X Bellotti Ensign 8/45 Calcutta
Francis J Belmont Motor Machinist's Mate 3rd Class 8/45-11/45 Kunming, Shanghai
Verne R Benedict Radioman 1st Class 8/44-10/45 Kunming, 14th Air Force, FRUCHI, Shanghai, Peiping
Donald G Benjamin Lieutenant Junior Grade 6/45-11/45 Chungking, Shanghai
Spurgeon K Benjamin Lieutenant 1/44-11/45 Camp 1, Kienyang, Kanchow, Camp 2, Shunan, Shanghai
Chester Arthur Bennett Lieutenant Junior Grade 9/44-11/44 Calcutta
J B Bennett Seaman 1st Class 8/45-11/45 Kunming, Shanghai
John L Bennett Radioman 1st Class 7/44-11/45 Chungking, Chengtu, Chungking, Shanghai
Joseph D Bennett Lieutenant Commander 1/44-2/45 Chungking, Camp 2, Nanning, Camp 5, Chungking, Calcutta, Bombay, Calcutta
Robert Bennett Seaman 1st Class 8/45 Kunming
William E Benson Machinist's Mate Industrial Gas Generating 1st Class 7/44-6/45 Jorhat, Calcutta, Jorhat
Burt Benton Lieutenant Commander 11/43-10/44 Kunming, Washington DC, Kunming
George B Berger, Jr Commander 9/44-11/45 Kunming, Chungking, Calcutta, Bombay, Calcutta, Chungking, Washington DC
T C Berkowitz Machinist's Mate 1st Class 2/45-9/45 Kunming, Chungking, Changting, Changchow, Calcutta, Shunan, Shanghai
James E Bernard Seaman 1st Class 8/45 Kunming
Joseph M Bernard Gunner's Mate 2nd Class 8/45 Kunming
William Berner Ensign 3/45-8/45 Calcutta
Todd W Berry Gunner's Mate 1st Class 5/45-9/45 Calcutta, Kunming
R J Bertucci Boatswain's Mate 2nd Class 2/45-8/45 Calcutta, Camp 3, Liutung
J L Bettendorf Chief Yeoman 11/44-8/45 Jorhat, Calcutta
Irwin Forest Beyerly Captain 8/43-11/45 Chungking, Washington DC, Calcutta, Kunming, Washington DC, Chungking, Meishen, Washington DC, Kunming, Shanghai
L D Biddle Gunner's Mate 2nd Class 3/45-8/45 Calcutta, Kunming
H E Birr Chief Pharmacist's Mate 12/43-9/45 Calcutta, Camp 6, Changchow, Hospital 2, Changchow
R W Birr Radio Technician 1st Class 9/44-11/45 Chungking, Kweiyang, Camp 10, Hsifeng
William J Birthright Lieutenant Commander 2/44-1/45 Kunming, Chungking, Kanchow, Foochow, Camp 6, Kunming, Chungking, Calcutta
Victor R Bisceglia Major 8/43-3/45 Chungking, Camp 4, Chungking, Calcutta
John L Bishop Lieutenant Junior Grade 7/44-11/45 Chungking, Shanghai
Albert R Bitomski Storekeeper 3rd Class 3/45-10/45 Chungking, Camp 10, Hsifeng, Changsha, Shanghai
Clarence R Bitting, III Ensign 8/45 Calcutta
Don C Bittleson Ensign 8/45 Calcutta
R K Bittner Photographer's Mate 2nd Class 9/44-11/45 Calcutta, Chungking, Changting, Shanghai
John Bizyk Gunner's Mate 3rd Class 8/44-11/45 Calcutta, Camp 8, Shanghai
Arthur C Black Photographer 2/44-6/45 Kunming, Chungking, Calcutta, Chungking
Arthur Proctor Black Commander 10/43-12/44 Tung An, Camp 1, Pact Doc, Calcutta
C E Black Seaman 1st Class 8/44-10/45 Jorhat, Camp 8, Kunming, 14th Air Force, Chungking, Shanghai
Robert S Black Gunner's Mate 3rd Class 9/44-11/45 Camp 7, Kienyang, Shanghai
W W Black Yeoman 1st Class 3/45-9/45 Calcutta, Jorhat, Chungking
Charles G Blackmore Radioman 1st Class 4/45-11/45 Calcutta, Kunming, Camp 6, Hwaan, Shanghai
James E Blackwell Chief Radioman 3/45-10/45 Calcutta, Ma Pi, Camp 2, Tung Ting Lake, Mah Chee
Cecil R Blair Ensign 3/45-10/45 Calcutta, Kunming, Camp 6, Changchow, Shanghai
Willis Mark Blair Chief Photographer's Mate 3/45-11/45 Calcutta, Shanghai
John (Jack) W Blake Chief Yeoman 4/43-9/44 Chungking, Camp 2
R F Blakely Pharmacist's Mate 1st Class 5/45-11/45 Hospital 1, Shanghai
Michael C Blackler, Sr Coxswain 2/45-8/45 Calcutta
J L Blanchard Boatswain's Mate 2nd Class 2/45-8/45 Calcutta, Camp 3, Liutung
Robert B Blanchard, Sr Gunner's Mate 2nd Class 9/44-11/45 Camp 7, Foochow, Shanghai
W H Blankenship Gunner's Mate 1st Class 9/44-11/45 Camp 7, Kunming, Luliang, Chungking, Kunming
Leonard D Blaylock Motor Machinist's Mate 3rd Class 2/45-11/45 Calcutta, Camp 3, Liutung, Chungking, Shanghai
J P Bleclic Aerographer's Mate 1st Class 8/45-10/45 Chungking
C A Blevins Boatswain's Mate 1st Class 9/44-8/45 Camp 7, Kunming, Chungking, Kunming
Edgar O Blewett Pharmacist's Mate 1st Class 2/44-6/45 Karachi, Camp 2
Edward F Blome Boatswain's Mate 2nd Class 8/45 Kunming
F I Blowers, Jr Aerographer's Mate 2nd Class 8/45 Calcutta
Carl F Bober Motor Machinist's Mate 2nd Class 8/45 Kunming
Charles H Bode Boatswain's Mate 1st Class 9/44-11/45 Calcutta
Peter H Boehmer Boatswain's Mate 2nd Class 9/44-11/45 Camp 7, Kienyang, Yung Tai, Foochow, Chienou, Shanghai
Robert Boger Sergeant 1/44-9/45 Camp 1, Kharagpur, Kweichow, Camp 1, Washington DC
Arthur Gustav Bohus Chief Radioman 6/43-10/45 Chungking, Camp 3, Paoki, Kunming, Chungking, Chihkiang, Hankow
Edward C Bolger Lieutenant 10/44-9/45 Calcutta, Kienyang, East China, Meishen, Shanghai
L H Boller Motor Machinist's Mate 2nd Class 6/45-9/45 Calcutta
William Von Bolt Aerographer's Mate 1st Class 5/44-9/45 Calcutta, Chungking, Camp 3, Liutung, Chungking
C A Bolton Pharmacist's Mate 1st Class 3/45-10/45 Calcutta, Kunming, Shanghai
Glen G Bolton Lieutenant 10/44-8/45 Calcutta, Jorhat, Chungking
D L Bond Photographer's Mate 3rd Class 3/45-11/45 Calcutta, Chungking, Shanghai
Lewis E Boner Chief Specialist, Animal Handler 12/44-9/45 Calcutta, Chungking
Harold Bonin Radioman 2nd Class 9/44-11/45 Calcutta, Kunming, Camp 6, Changchow, Kulangsu
Willard Conway Bonnett Boatswain's Mate 2nd Class 2/45-11/45 Calcutta, Camp 3, Shunan, Shanghai
Jesse R Boone Radioman 1st Class 4/43-6/44 Chungking, Calcutta
Joseph J Boos Gunner's Mate 1st Class 8/44-9/45 Calcutta, Camp 8, Shanghai
Elwood F "Bud" Booth, Jr Aerographer's Mate 1st Class 9/44-10/45 Kunming, Chungking, Shanghai
John Mead Boots Lieutenant Commander 3/45-8/45 Calcutta, Kunming
Alex Borbely Fireman 1st Class 3/45-8/45 Calcutta
Donald I Borden Ensign 8/45 Calcutta
Andrew Frank Boris Electrician 8/45 Chungking
Paul Boroff Aerographer's Mate 1st Class 11/44-10/45 Chungking, Hospital 1, Chienou, Shanghai
Robert A Bosco Ensign 8/45 Calcutta
Raymond A Bostrom Ensign 8/45 Calcutta
H F Bosworth Mailman 2nd Class 9/44-11/45 Kanchow, Camp 8, Kunming, 14th Air Force, Chungking, Kunming
Jesse C Boudreaux Chief Carpenter's Mate 9/43-3/45 Calcutta, Canchapari, Jorhat, Chungking, Calcutta
John H Bouma Chief Pharmacist's Mate 11/43-8/45 Hsifeng, Tung An, Camp 1, Kunming, Pact Doc, Field Hospital, Washington DC
F L Boutet Radioman 1st Class 9/44-11/45 Calcutta, Kienyang, Camp 1, Kanchow, Hangchow
W B Boutwell Boatswain's Mate 2nd Class 9/44-11/45 Camp 8, Hangchow, Shanghai
Ward C Boutyard Pharmacist's Mate 1st Class 2/44-11/45 Calcutta, Tung An, Camp 1, Pact Doc Shunan, Shanghai
George M Bowman Captain 9/44-11/45 Chungking, Kunming, Shanghai
Nelson J Bowman Gunner's Mate 1st Class 7/43-12/44 Chungking, Camp 3, Chenping, Chungking, Calcutta
Billy Boyd Coxswain 3/45-11/45 Chungking, Kweiyang
Duane C Boyd Electrician Mate 3rd Class 3/45-11/45 Calcutta, Chungking
James E Boyd Gunner's Mate 2nd Class 8/45-11/45 Kunming, Shanghai
Allen N Boyer, Sr Pharmacist's Mate 2nd Class 11/45 Shanghai
Curtiss G Boyette, Jr Lieutenant Junior Grade 4/45-9/45 Calcutta, Kunming, Camp 5, Canton
A N Brackett Gunner's Mate 3rd Class 3/45-8/45 Calcutta
Roy A Bradford Gunner's Mate 3rd Class 8/45-11/45 Calcutta
Joseph O Bradley Chief Torpedoman's Mate 4/43-9/44 Chungking, Camp 2, Kunming, Kweilin, Camp 1, Kunming
William Joseph Bradley Radio Technician 2nd Class 6/45-11/45 Chungking
Conrad A Bradshaw Lieutenant Junior Grade SC 4/44-8/45 Calcutta, Jorhat, Kunming, Jorhat
Herman F Bradtmueller Electrician Mate 1st Class 12/43-4/45 Chungking
George H Bragg Chief Carpenter's Mate 2/45-11/45 Chungking, Kunming, Foochow
George W Brainerd Lieutenant 11/44-2/45 Kunming, 14th Air Force, Calcutta
Edwin L Brandon Motor Machinist's Mate 3rd Class 8/45-11/45 Kunming, Chungking
Harry Brandwein Storekeeper 1st Class 12/44-11/45 Calcutta, Kunming, Hwaan, Camp 6, Changchow
J W Brashears Aerographer's Mate 1st Class 3/45-10/45 Chungking, Shanghai
Clifford F Braun Radioman 1st Class 4/43-6/44 Chungking, Calcutta
Charles E Brecht Electrician Mate 3rd Class 8/45 Calcutta
Beryl Irving Breitstein Aerographer's Mate 1st Class 3/45-9/45 Calcutta, Kienyang, Haiman
Robert H Breon Photographer's Mate 1st Class 5/44-11/44 Calcutta, Comilla
Thomas R Brewer Radioman 3rd Class 8/45-11/45 Kunming, Shanghai
Gilbert A Brewer, Jr Machinist's Mate 1st Class 2/45-6/45 Calcutta
Donald A Briant Gunner's Mate 1st Class 2/45-11/45 Calcutta, Camp 3, Liutung, Chungking, Shanghai
Albin Austin Bricker Lieutenant 5/45-10/45 Chungking, Kunming
Alfred J Bricker Seaman 2nd Class 8/45 Calcutta
George F Brickman Chief Yeoman 1/44-6/45 Kunming, Kanchow, Kunming, 14th Air Force, Chungking
Wade J Brightbill Radioman 1st Class 3/44-8/45 Calcutta
Stanley A Brines Seaman 1st Class 8/45 Kunming
Raymond Brink Seaman 1st Class 3/45-8/45 Calcutta
F E Brinker Coxswain 3/45-11/45 Calcutta, Kunming, Chihkiang
D V Brock Gunner's Mate 3rd Class 3/45-10/45 Calcutta, Kunming, Camp 2, Chenyuan, Changsha, Shanghai
John S Brock Lieutenant 5/45-6/45 Calcutta, Chungking
Joseph Brody Chief Yeoman 12/44-11/45 Calcutta, Chungking, Calcutta
Julius H Broen Lieutenant 11/44-11/45 Chungking, Kienyang, Chienou, Shanghai, Kulangsu
N B Brogan Motor Machinist's Mate 3rd Class 2/45-8/45 Calcutta
Clarence R Brokaw Chief Pharmacist's Mate 1/44-5/45 Tung An, Camp 1, Pact Doc, Kienyang
A B Bromenshenkel Radioman 1st Class 3/45-8/45 Calcutta, Chungking
O W Brooks Boatswain's Mate 1st Class 2/45-8/45 Calcutta
W T Brooks, Jr Radioman 1st Class 8/45-11/45 Calcutta, Kunming, Shanghai
N C Brott Storekeeper 1st Class 1/44-11/45 Kunming, Camp 2, Pact Doc, Kunming, Shunan, Shanghai
Archie Scales Brown Lieutenant 11/44-11/45 Kunming, Chungking, Calcutta, Chungking, Calcutta, Shanghai, Chungking, Shanghai
Donald Brown Seaman 2nd Class 8/45 Calcutta
Edgar C Brown Aviation Chief Ordnanceman 6/43-11/44 Chungking, Camp 2, Kunming, Kweilin, Liuchow, Kunming
Frederick Price Brown Radioman 1st Class 4/44-9/45 Jorhat, Calcutta, Kienyang, Camp 8, Shanghai
H E Brown Radioman 1st Class 9/44-11/45 Kunming, Chungking, Kunming, Foochow
I N Brown Chief Pharmacist's Mate 3/45-11/45 Calcutta, Kunming, Chungking, Kunming
Kenneth U Brown Radioman 1st Class 3/44-5/45 Camp 1, Calcutta, Chungking, Kienyang, Camp 1, Kienyang, Changting, Kienyang
Phillip Brown Photographer's Mate 2nd Class 3/45-11/45 Chungking, Shanghai, Peiping
Harry E Brown, Jr Ensign 6/45-9/45 Chungking, Shanghai
J W Brown, Jr Radio Technician 2nd Class 8/45-11/45 Kunming, Kweichow
R L Brown, Jr Gunner's Mate 2nd Class 9/44-9/45 Camp 7, Kienyang, Field Hospital, Shanghai
Fred W Browne, Sr Motor Machinist's Mate 1st Class 10/44-6/45 Calcutta, Jorhat, Chungking, Kweiyang
Thomas H Brownell Storekeeper 1st Class 7/43-3/45 Chungking
Charles H Browning Radioman 1st Class 9/44-10/45 Calcutta, Chungking, Lanchow
Lester G "Gus" Bruggemann Major 2/45-9/45 Chungking, Chihkiang, Shunan, Chungking
Edward Brumby Commander 1/45-2/45 Calcutta
J S Brunk Yeoman 1st Class 11/44-11/45 Kunming, 14th Air Force, Chungking, Kunming, Shanghai
John W Brunner Ensign 3/45-11/45 Calcutta
A R Bruno Master Sergeant 4/45-8/45 Chungking
S J Bruno Aerographer's Mate 2nd Class 9/44-11/45 Kunming, Camp 7, Kienyang, Camp 8, Shanghai
John Bruschi Storekeeper 3rd Class 3/45-11/45 Chungking, Shanghai
W F Bryan Gunner's Mate 1st Class 9/44-9/45 Camp 8, Shanghai
F A Bryant Motor Machinist's Mate 3rd Class 8/45-11/45 Kunming, Chungking, Shanghai
D M Buchanan Aerographer's Mate 1st Class 6/45-11/45 Calcutta, Hospital 2, Hangchow
Gilbert G Buck Aerographer's Mate 3rd Class 6/45-11/45 Calcutta, Kunming, Shanghai
Harry S Buckingham, Jr Chief Yeoman 11/44-6/45 Chungking, Kunming, 14th Air Force, Chungking, Kunming
Frank W Buckless Disbursing Storekeeper 1st Class 2/44-8/45 Calcutta
Philip H Bucklew Lieutenant 2/45-10/45 Calcutta, Chungking, Changting, Changchow, Kienyang, Shanghai
William E Buckley First Lieutenant 4/44-10/44 Chungking, Camp 2, Chenyuan, Camp 2, Chihkiang
Frank X Budinscak, Jr Ensign SC 3/45-11/45 Calcutta, Camp 3, Shenpa, Chungking
Truman Buffington Chief Machinist's Mate 2/45-4/45 Calcutta, Chungking
R H Buie Motor Machinist's Mate 3rd Class 2/45-9/45 Calcutta, Jorhat, Kunming
H L Bullard Radioman 1st Class 9/44-9/45 Calcutta, Chungking
R M Bullington Boatswain's Mate 1st Class 9/44-8/45 Kunming, Camp 8, Kienyang, Kunming, 14th Air Force, Chungking, Kunming
Heath D Bumgardner Lieutenant Junior Grade 3/45-11/45 Calcutta, Chungking, Liutung, Chungking, Shanghai
Leonard J Burke Boatswain's Mate 2nd Class 2/45-8/45 Calcutta, Liutung
LeRoy Burke Motor Machinist's Mate 2nd Class 8/45-9/45 Calcutta, Kunming
E D Burkett Pharmacist's Mate 1st Class 3/45-9/45 Calcutta, Changting, Shanghai
William F Burks Chief Boatswain Mate 11/44-8/45 Kunming, Chungking
William F Burnett Gunner's Mate 2nd Class 9/44-11/45 Camp 8, Shanghai
C E Burns, Jr Electrician's Mate 1st Class 1/44-4/45 Calcutta
Charles J Burns, Jr Electrician Mate 1st Class 10/43-3/45 Calcutta
Delbert J Burton Aviation Chief Machinist's Mate 8/44-8/45 Calcutta, Kunming, Liuchow, Kienyang, Changchow, Kanchow, Kienyang
Edward E Bush Chief Motor Machinist's Mate 4/45-11/45 Kunming, Chungking, Kunming, Shanghai
John H Bushnell, Jr Ensign 6/45-11/45 Calcutta, Chungking, Shanghai
R L Bushor Coxswain 9/44-11/45 Camp 6, Kienyang, Hospital 2, Shanghai
A Carey Butler Pharmacist's Mate 2nd Class 3/45-10/45 Chungking, Camp 2, Chenyuan, Changsha, Shanghai
Paul David Butler Ensign 2/45-10/45 Calcutta, Camp 5, Canton, Shanghai
H O Byrnside Printer 2nd Class 2/45-8/45 Calcutta, Kunming
Back to Top      
       
C      
       
Paul F Cahalane Machinist's Mate Industrial Gas Generating 1st Class 7/44-9/45 Calcutta, Jorhat, Myitkyina, Jorhat, Calcutta, Myitkyina
John A Cahill Chief Specialist, Animal Handler 3/44-6/45 Calcutta, Chungking, Kunming, Chungking
Edwin Harold Calder Lieutenant 5/44-10/44 Calcutta, Dinjan, Calcutta, Washington DC
W E Calder Chief Radioman 8/45-11/45 Chungking
Warren H Caldwell Pharmacist's Mate 1st Class 1/44-12/44 Kunming, Tung An, Camp 1, Pact Doc Hotien, Pact Doc Shunan, Pact Doc China 
Charles Parker Calhoun Lieutenant Junior Grade 12/44-9/45 Chungking, Shanghai
J C Calhoun Yeoman 2nd Class 11/44-8/45 Chungking
Graydon N Calkins, Jr Motor Machinist's Mate 1st Class 8/45-10/45 Kunming, Shanghai
R J Callahan Coxswain 2/45-8/45 Calcutta
Robert J Callen Storekeeper 3rd Class 2/45-11/45 Camp 7, Tung Feng, Shanghai
Barry Douglas Cameron Aerographer's Mate 2nd Class 9/44-9/45 Chungking
Raymond L Cameron Seaman 1st Class 6/45-8/45 Calcutta, Chungking
Schuyler V R Camman Lieutenant 12/44-11/45 14th Air Force, FRUCHI, Shenpa, Liutung, Shanghai
Henry A Camp Ensign 5/44-11/44 Calcutta, Dinjan, Washington DC, Calcutta
Arthur J Campbell Lieutenant 11/43 Chungking
D W Campbell Chief Carpenter's Mate 2/45-11/45 Calcutta, Kunming, Foochow
David B Campbell Machinist's Mate 3rd Class 9/44-9/45 Camp 7, Tung Feng, Foochow, Hospital 2, Shanghai
Paul C Cannon Boatswain's Mate 2nd Class 9/44-9/45 Camp 6, Hwaan, Changchow
Michael P Cannon, Jr Aerographer's Mate 2nd Class 8/45-11/45 Calcutta, Kunming, Shanghai
Samuel V Cantor Store Keeper 1st Class 5/43-3/44 Calcutta, Chungking, Calcutta, Kunming, Liuchow
Rudolph R Caputo Lieutenant Commander 2/44-10/45 Kunming, Chungking, Washington DC
S R Carbajal Chief Radioman 3/45-8/45 Calcutta, Kunming, Kienyang, Chihkiang, Hospital 2
Earl A Carbo Pharmacist's Mate 1st Class 3/45-10/45 Calcutta, Pact Doc, Field Hospital, Hospital 1, Shanghai
S A Carey Chief Electrician's Mate 12/43-8/45 Chungking, Washington DC, Calcutta, Washington DC, Calcutta, Chungking
Clarence H Carlson Ensign 8/45 Calcutta
Eugene Carlson, Jr Ensign 3/45-8/45 Calcutta, Kunming
T F Carnagey Gunner's Mate 3rd Class 3/45-8/45 Calcutta
R R Carnes Motor Machinist's Mate 2nd Class 8/45 Calcutta
James R Carnevale Pharmacist's Mate 1st Class 2/44-9/45 Calcutta, Camp 7, East China, Kienyang, Meishen, Camp 7, Tung Feng, Shanghai
B J Carpenter Chief Radioman 3/45-9/45 Calcutta, Chungking, Chengtu, Liutung
R J Carpenter Gunner's Mate 3rd Class 3/45-8/45 Calcutta, Kunming
Thomas Howard Carpenter Machinist's Mate Industrial Gas Generating 1st Class 7/44-9/45 Jorhat
Robert W Carr Motor Machinist's Mate 1st Class 8/45-11/45 Chungking
Alexander S Carrillo Pharmacist's Mate 1st Class 2/44-5/45 Calcutta, Yung An, Camp 1, Pact Doc
Vernell E Carroll Boatswain's Mate 1st Class 8/44-9/45 Calcutta, Camp 7, Tung Feng, Foochow, Shanghai
Wendall J Carroll Chief Yeoman 3/45-6/45 Calcutta, Chungking
Claude I Carroll, Jr Lieutenant 6/43-10/45 Chungking, Camp 2, Calcutta, Washington DC, Calcutta, Shanghai
F V Carswell Seaman 1st Class 6/45-8/45 Calcutta, Kunming
Edwin M Carter Chief Yeoman 9/44-11/45 Kunming, 14th Air Force, Chungking, Kunming, Shanghai
J F Carter Chief Specialist, Not Elsewhere Classified 3/44-8/45 Chungking
Lyle William Carter Ensign 2/45-10/45 Calcutta, Kunming, Chungking, Camp 3, Liutung, Shanghai
Malcolm E Carter Boatswain's Mate 2nd Class 9/44-10/45 Camp 7, Kienyang, Chihkiang, Foochow, Kunming, Shanghai
R C Carter Aerographer's Mate 3rd Class 6/45-10/45 Calcutta, Kunming, Shanghai, Peiping
Robert W Carter Motor Machinist's Mate 2nd Class 6/45-9/45 Calcutta
Paul Casamajor Lieutenant Junior Grade 1/43-1/44 Chungking, Calcutta, Chungking, Kunming, 14th Air Force
George J Case Chief Aerographer's Mate 9/43-4/45 Chungking, Sian, Calcutta
Sam Case, Jr Gunner's Mate 3rd Class 9/44-11/45 Camp 7, Kienyang, Camp 7, Tung Feng, Shanghai
John W Cashill Aviation Machinist's Mate 1st Class 10/43-3/45 Kunming, Camp 2, Yuanling, Camp 2, Kunming, Kweiyang, Kunming, 14th Air Force, Calcutta
John P Cassidy Chief Specialist, Not Elsewhere Classified 5/44-6/45 Chungking
Henry J Cassis Chief Radioman 6/43-12/44 Calcutta, Kunming
C A Castleberry Motor Machinist's Mate 3rd Class 8/45 Kunming
Theodore R Cathey Captain 1/44-5/45 Kunming, Camp 2, Cathey's Group, Chungking, Kunming, Chungking
J L Caughron Radioman 1st Class 5/44-9/45 Calcutta, Bombay, Calcutta, Chungking
W C Cauldwell Seaman 1st Class 6/45-10/45 Calcutta, Chungking, Shanghai
Martin W Caulfield Ensign 6/43-3/45 Chungking
Leon Cavasso, Jr Chief Storekeeper 3/45-11/45 Calcutta, Chungking, Kunming, Hong Kong
James M Caves Radioman 1st Class 10/44-11/45 Kunming, 14th Air Force, FRUCHI, Shanghai
Henry D Caywood Fireman 2nd Class 8/45 Kunming
R M Cedarholm Gunner's Mate 2nd Class 3/45-8/45 Calcutta
J J Cerovski Aerographer's Mate 3rd Class 6/45-11/45 Calcutta, Chungking, Nanking, Shanghai
M L Chaffman Storekeeper 3rd Class 6/45-11/45 Calcutta, Chungking, Shanghai
E A Chain Radioman 3rd Class 8/45-11/45 Chenyuan, Kunming, Hankow, Shanghai
George S Chaisson Boatswain's Mate 2nd Class 8/44-11/45 Jorhat, Camp 7, Foochow, Shanghai
B P Chamberlain Radio Technician 1st Class 3/45-11/45 Calcutta, Kunming, Shanghai
Joseph E Champe Lieutenant Commander 7/43-11/45 Chenki, Chungking, Calcutta, Chungking, Kunming, Camp 2, Hengyang, Mankiang, Siu Shui, Yangtze Unit, Changting, Washington DC, Calcutta, Shanghai 
T G Chapman Gunner's Mate 3rd Class 8/45 Kunming
Logan S Chappell Lieutenant 1/45-3/45 Kharagpur
L C Charlan Coxswain 9/44-11/45 Camp 7, Changchow, Liuchow, Haiman, Shanghai
Morris J Cheamie Gunner' Mate 3rd Class 3/45-8/45 Calcutta, Kunming
Bryon J Chen House Boy 10/44-11/45 Kienyang
William E Cherry Gunner's Mate 2nd Class 9/44-11/45 Camp 1, Kweichow, Camp 1, Shunan, Shanghai
R C Cheslaro Gunner's Mate 2nd Class 2/45-10/45 Calcutta, Camp 5, Canton, Shanghai
J H Chevola Gunner's Mate 2nd Class 2/45-8/45 Calcutta, Jorhat
R G Chew Machinist's Mate 2nd Class 2/45-11/45 Calcutta, Kunming, Foochow
Nicholas J Chick Ensign 8/45 Calcutta
F W Childs Chief Storekeeper 1/44-10/45 Kunming, Kweilin, Kunming, 14th Air Force, Chungking, Kunming
Charles Lung Chinn Printer 2nd Class 12/44-11/45 Kunming, Chungking, Kunming, Hankow, Calcutta
Billy Chinnis Gunner's Mate 2nd Class 9/44-8/45 Camp 8, Kanchow, Kienyang
Albert E Chisefsky Radio Technician 2nd Class 3/45-11/45 Calcutta, Kunming, Shanghai
L B Chisholm Pharmacist's Mate 2nd Class 3/45-11/45 Calcutta, Chungking, Shanghai
C N Christensen Electrician Mate 2nd Class 8/45 Calcutta
G I Christianson Chief Pharmacist's Mate 3/45-11/45 Calcutta, Kunming, Kienyang, Camp 1, Shunan, Shanghai
Stephen S Chu Chinese Interpreter   Chungking
Philip D Chubb Commander Supply Corps 5/45-10/45 Chungking, Kunming, Shanghai
Warren Yip Chung Radioman 1st Class 12/44-9/45 Kunming, 14th Air Force, Chungking, Changting, Canton (UNIT ROBBY)
William Chun-Ming Specialist Not Elsewhere Classified 3rd Class 12/44-11/45 Calcutta, Changting, Calcutta, Chungking, Meishen, Kunming, Swatow, Shanghai
Kenneth Richard Church Motor Machinist's Mate 2nd Class 8/45-10/45 Kunming, Chungking, Kunming
T W Church Radioman 1st Class 9/44-10/45 Calcutta, Kunming, Chungking
J V Churchill Boatswain's Mate 1st Class 2/45-6/45 Calcutta
Thomas L Chvala Specialist Not Elsewhere Classified 1st Class 3/44-6/45 Chungking, Kunming, Chungking
Ernest J Chyz Boatswain's Mate 2nd Class 2/45-11/45 Calcutta, Camp 3, Shunan, Shanghai
Salvatore J Ciaccio Motor Machinist's Mate 1st Class 2/45-11/45 Calcutta, Kunming, Foochow, Shanghai
Daniel Clancy Chief Specialist, Firefighter 11/44-8/45 Calcutta, Chungking
A T Clark Chief Machinist's Mate 2/45-8/45 Calcutta, Chungking
Allan H Clark Radioman 3rd Class 8/45-11/45 Chungking
E L Clark Machinist's Mate 2nd Class 9/44-11/45 Camp 6, Hwaan, Changchow
J B Clark Shipfitter 3rd Class 9/44-11/45 Camp 7, East China, Kienyang, Yung Tai, Foochow, Chienou, Shanghai
Robert Clark Gunner's Mate 1st Class 7/43-11/44 Chungking, Camp 1, Camp 7, Calcutta
W Clark Steward 2nd Class 6/44-6/45 Calcutta
Wilbert L Clark Motor Machinist's Mate 2nd Class 8/45-11/45 Kunming, Chungking, Shanghai
Clyde W Clark, Jr Ensign 3/45-10/45 Kunming, 14th Air Force, Chungking, Kunming, Shanghai
J A Clark, Jr Gunner's Mate 3rd Class 3/45-8/45 Calcutta, Kunming
David Johnson Clarke Lieutenant 8/45-11/45 Chungking, Shanghai
James J Clarke Boatswain's Mate 2nd Class 8/44-11/45 Camp 7, East China, Kienyang, Camp 8, Haiman, Shanghai
E C Claudet Radioman 1st Class 11/44-11/45 Calcutta, Kunming, 14th Air Force, Chungking, Kunming, FRUCHI, Shanghai
James V Clausius Chief Pharmacist's Mate 11/43-5/45 Chungking, Camp 3, Paoki, Chungking, Paoki, Calcutta
Stanley Clayton Boatswain's Mate 2nd Class 2/45-11/45 Calcutta, Camp 3, Meishen, Swatow, Shanghai
Marion E Claytor Electrician Mate 3rd Class 8/45-11/45 Kunming, Chungking
Samuel Clemens Chief Storekeeper 6/43-6/45 Calcutta, Chungking, Karachi, Madras, Calcutta, Jorhat, Calcutta, Washington DC, Calcutta, Kunming, Chungking, Kunming, Calcutta
Edison H Clements Gunner's Mate 3rd Class 9/44-11/45 Camp 8, Kunming, Camp 2, Chungking, Kunming, Chihkiang, Shanghai
Thomas E Clendening Chief Pharmacist's Mate 1/44-6/45 Kunming, Tung An, Pact Doc Hotien, Kunming
Albert Clevenger Gunner's Mate 1st Class 7/43-12/44 Camp 1, Kanchow
George M Clifford, Jr Lieutenant 5/45-11/45 Chungking, Shanghai
Albert Patterson Close, Sr Captain 2/44-8/45 Camp 2, Camp 1, Kienyang, Camp 8, Kunming
James C Cloyd, Jr Pharmacist's Mate 1st Class 1/44-8/45 Chabua, Calcutta, Kunming, Camp 10, Hsifeng, Camp 5
George E Clunan Aviation Chief Ordnanceman 9/43-3/45 Nanning, Chungking, Camp 2, Nanning, Camp 5, Camp 2, Kweiyang, Calcutta
Cornelius Augustine Coan Mailman 3rd Class 6/45-11/45 Calcutta, Chungking
D W Coats Gunner's Mate 2nd Class 3/45-8/45 Calcutta, Kunming
Gerald F Coats Chief Pharmacist's Mate 12/43-5/45 Calcutta, Kunming, Camp 5, Kunming, Camp 10
Lloyd T Cobb Boatswain's Mate 2nd Class 2/45-11/45 Calcutta, Kunming, Foochow
Charles Kane Cobb, Jr Ensign 6/45-10/45 Calcutta, Chungking
John M Cochran Lieutenant Junior Grade 3/44-2/45 Chungking, Kunming, 14th Air Force, Chungking, Kunming, FRUCHI
Robert L Cofer Coxswain 3/45-11/45 Calcutta, Chungking
B C Coffman Radio Technician 1st Class 4/45-11/45 Calcutta, Kunming, Chungking, Shanghai
James T Coffman Radioman 2nd Class 1/45-11/45 Calcutta, Chungking
Donald Anthony Cofone Radioman 1st Class 10/44-11/45 Kunming, Chungking, Lanchow, Chungking, Shanghai
Cecil H Coggins Commander 11/43-8/45 Chungking, Camp 2, Kienow, Changsha, Kushui, Hun Ghiang, Cathey's Group, Chungking, Calcutta
Theodore Cohn Lieutenant 6/45-10/45 Calcutta, Shanghai
Benedette Colella Aviation Chief Machinist's Mate 10/43-2/45 Kunming, Camp 2, Kunming, Kweilin, Camp 1, Kunming, Calcutta
Ernest H Coleman Lieutenant 9/44-10/45 Camp 6, Changchow, Hwaan, Camp 6, Changchow, Hwaan, Shanghai
W Coleman Gunner's Mate 3rd Class 9/44-11/45 Camp 7, East China, Kienyang, Liuchow, Haiman, Shanghai
William J G Coleman Seaman 1st Class 8/45 Calcutta
J F Coley Motor Machinist's Mate 3rd Class 8/45-11/45 Kunming, Hankow, Shanghai
Earl F Colgrove Lieutenant 7/43-6/44 Chungking, Camp 1, Chungking, US
E C Collings Chief Shipfitter 2/45-11/45 Calcutta, Chungking
B L Collins Aerographer's Mate 1st Class 3/45-11/45 Chungking, Lanchow, Liutung, Sian
Dan G Collins Seaman 1st Class 8/45 Calcutta, Kunming
Glen S Collins Radioman 1st Class 6/43-2/45 Chungking, Camp 4, Chungking
Houston Collins Chief Radio Electrician 11/44-11/45 Chungking, Tung Feng, Shanghai
W M Collins Motor Machinist's Mate 2nd Class 8/45-11/45 Kunming, Chungking, Shanghai
C J Collins, Jr Aerographer's Mate 1st Class 6/45-11/45 Calcutta
Thomas J Colson Boatswain's Mate 1st Class 9/44-9/45 Camp 7, Hwaan, Camp 6, Kienyang, Camp 7, Hospital 2, Shanghai
Richard Clark Colwell Pharmacist's Mate 1st Class 3/45-11/45 Calcutta, Camp 6, Hwaan, Shanghai
Dale Combs Radioman 1st Class 3/44-9/45 Calcutta, Chungking
E Lee Comer, Jr Radioman 1st Class 1/44-9/45 Chungking, Camp 2, Kienyang, Camp 2, Hengyang, Mankiang, Hsu Hsien, Yangtze Unit, Atsiushui, Yangtze Unit
L J Conahan Coxswain 2/45-11/45 Calcutta, Chungking, Camp 2, Chenyuan, Changsha, Shanghai
Joseph R Conboy Lieutenant Junior Grade 8/45-9/45 Chungking
L L Condict Motor Machinist's Mate 2nd Class 9/44-8/45 Calcutta, Jorhat, Calcutta, Jorhat
L Hamlin Conditt Storekeeper 1st Class 6/45-10/45 Calcutta, Kunming, Shanghai
L F Coner Chief Specialist 2/45 Calcutta
H C Conley Seaman 1st Class 3/45-8/45 Calcutta, Jorhat
John L Connally Chief Gunner's Mate 6/43-12/44 Chungking, Laohekow, Chungking, Camp 3, Chungking, Calcutta
T H Connelly Aerographer's Mate 1st Class 10/44-11/45 Chungking, Paoki, Liutung, Shanghai
Harold King Conner Pharmacist's Mate 1st Class 2/44-10/45 Calcutta, Camp 7, Camp 7, Tung Feng, Kienyang, Foochow, Shanghai
Lon C Conner Chief Storekeeper 1/44-6/45 Chungking, Camp 3, Paoki, Liutung, Camp 3, Chungking
C A Conner, Jr Chief Yeoman 12/44-9/45 Calcutta, Kunming, Chungking
J J Connery Chief Yeoman 3/45-11/45 Calcutta, Chungking, Shanghai
L D Conrad Gunner's Mate 1st Class 7/43-10/45 Chungking, Camp 1, Kanchow, Calcutta, Hangchow, Shanghai
William H Conroy Chief Ship's Cook 2/45-11/45 Calcutta, Chungking, Shanghai
James J Conroy, Jr Gunner's Mate 1st Class 7/43-12/44 Chungking, Camp 1, Hwaan, Camp 6, Kunming, Calcutta
John Michael Conway Yeoman 1st Class 2/44-5/45 Calcutta, Chungking, Camp 4, Shenpa
C D Cook Motor Machinist's Mate 1st Class 3/45-8/45 Calcutta
Charles O Cook Lieutenant 1/43-1/44 Chungking, Calcutta, Chungking, Kunming, 14th Air Force
Everett G Cook Chief Boatswain's Mate 4/43-5/44 Chungking, Camp 2
J A Cook Boatswain's Mate 1st Class 8/44-11/45 Calcutta, Camp 7, Kanchow, Changchow, Meishen, Canton, Shanghai
R L Cook Yeoman 1st Class 11/44-10/45 Calcutta, Chungking
Richard P Cook Seaman 2nd Class 8/45-11/45 Calcutta, Shanghai
Edward C Coombs Quartermaster 1st Class 4/43-9/44 Chungking, Camp 3, Chungking
John C Cooper Motor Machinist's Mate 2nd Class 8/45-11/45 Kunming, Chungking, Shanghai
Stone H Cooper Ensign 3/45-8/45 Calcutta, Kunming
James Carroll Coose Machinist's Mate Industrial Gas Generating 2nd Class 11/44-9/45 Calcutta, Jorhat, Calcutta, Myitkyina
A J Cope Aerographer's Mate 1st Class 3/45-8/45 Chungking
Irvin O Coppock Chief Specialist, Animal Handler 8/45 Calcutta
W L Corcoran Gunner's Mate 2nd Class 9/44-11/45 Camp 7, East China, Kienyang, Liuchow, Haiman, Shanghai
P R Corvin Yeoman 1st Class 12/44-8/45 Chungking
W V Coscino Yeoman 1st Class 6/45-11/45 Calcutta, Chungking, Shanghai
C R Cosgrove Radioman 1st Class 3/43-11/45 Calcutta, Chungking, Camp 1, Kanchow, Camp 6, Changchow, Kunming, 14th Air Force, Chungking, Kunming, Chihkiang, Shanghai
D J Cotton Chief Motor Machinst's Mate 9/44-8/45 Kienyang, Meishen, Kunming
W G Couch, Jr Seaman 1st Class 2/45-8/45 Calcutta
Thomas W Coughlin Seaman 1st Class 8/45 Calcutta
Kinsell L Coulson Lieutenant Junior Grade 12/44-11/45 Calcutta, Chungking, Chengtu, Shanghai, Nanking
James K Cowan Radioman 1st Class 10/43-1/45 Chungking, Kweilin, Liuchow, Kunming, 14th Air Force, Calcutta
Luther J Coward, Jr Seaman 1st Class 8/45 Calcutta
Graham Wade Cox Specialist, Communications Specialist 3rd Class 11/44-3/45 Kunming, 14th Air Force, FRUCHI, Calcutta
Ralph J Cox Radioman 1st Class 10/44-11/45 Chungking, Kunming, Shanghai
Roscoe Cox Radioman 2nd Class 9/44-6/45 Calcutta, Kunming, Calcutta, Kunming, Changchow, Kienyang, Liuchow, Haiman, Shanghai
Alexander S Cox, III Storekeeper 3rd Class 3/45-11/45 Calcutta
Charles L Cox, Jr Radioman 1st Class 1/44-2/45 Chungking, Kweilin, Kienyang, Kweilin, Liuchow, Kunming, FRUCHI
Paul H Coy Lieutenant 2/44-11/44 Chungking, Calcutta, Jorhat, Calcutta, Columbo, Ceylon, Calcutta
Jack T Coyle Radioman 1st Class 5/44-10/45 Calcutta, Chungking, Kunming, Camp 5, FRUCHI, Kunming
Joseph L Coyne Fireman 1st Class 8/45